Az új formáció természetesen a hét eljátszott darabból négy Füsti Balogh szerzeményt vett fel a lemezen előadott repertoárjára. Mivel a projekt számára megnyerték Tony Lakatost is, így az indító szám Tony kompozíciója (Bop-Be), egyet az ifjú zongorista, Egri János Jr jegyez, (a kislányához írt „Song for My Daughter”-rel), a harmadik „kivétel” pedig a Mester, John Coltrane Giant Steps-je.
Mondanom sem kell, hogy a magamfajta veterán milyen örömmel hallgatja az új albumot (nem is egyszer), hiszen a műfaj leginkább időtálló stílusirányzatát képviseli, amelynek magam is rajongója vagyok. Emellett nagyra értékelem, hogy a fiatal generáció is híve a „strapabíró” bop-nak, legyen az bebop, hard-bop vagy bop-be is, mint Tony szerzeményének szellemes címe. Mostanában ezt a fajta zenét játssza Orbán György Coltrane Legacy együttese, a Pataj Jazz Quintet vagy Pintér Zoltán Mainstream Line Quintet-je. (Nemrégen írtunk lemezükről.)
Füsti Balogh Gábor igazi üstökös volt, aki mindössze harminc évet töltött a földi életben. Zseniális zongorista és zeneszerző is volt, aki a Kis Rákfogóval 1977-ben kategóriájában megnyerte a Ki mit tud?-ot. Az akkori mostoha körülményeket jó illusztrálja, hogy Egri János Jr-nak és Uher-Győrfi Bálintnak, kották hiányában, úgy kellett „lekagylózniuk” a Füsti szerzeményeket korábbi felvételekről. (Erről jut eszembe, hogy a most alakult együttesről és a lemezkészítés érdekességeiről részletesen olvashatnak Irk Rékának Egri János Jr-ral készített interjújában, ami október 16-án jelent meg honlapunkon.)
A lemez meghallgatása egy komplett jazzélmény. A kvintett felállás eszményi ehhez a stílushoz, nem hiába neveztük nemes egyszerűséggel Blue Note hangzásnak annakidején, lévén, hogy a nevezett, akkoriban egyetlen független jazz „label” ilyen lemezeket ontott Lee Morgan, Hank Mobley, Horace Silver, Donald Byrd, Dexter Gordon vagy Art Blakey neve által fémjelzett kiadványain. Nos, ebbe maximálisan beleillik a Füsti emlékzenekar játéka. Az ifjú generáció két fúvósa: Uher-Győrfi Bálint tenorozik, Subicz Gábor trombitál, a két Egri, apa és fia bőgőzik ill. zongorázik és a mindenütt jelenlévő Lakatos Pecek András dobol. Három számban Tony Lakatos lenyűgöző játéka fokozza az élményt! Ők ketten, Tony és a veterán bőgős, Egri János voltak azok, akik sokszor játszottak Füsti Balogh Gáborral.
A Füsti-kompozíciók ma már – a nemzetközi terjesztés érdekében – angol címmel jelennek meg a tárgyalt CD-n, de itt megadom az eredeti magyar címeket: az első szám Tony Lakatos „Bop-Be” c. szerzeménye, amit az 1982-es lemezen „Bop-beat”-re „javított” a lemezgyári „szakértő”, a további négyet jegyezte Füsti, azaz a harmadik szám „A nagy dolgok” címre hallgatott, a negyedik, az „Abigél” (Füsti kislányának írott darab), az ötödik a „Ma reggel jól ébredtem”, a hetes pedig a „Gemkapocs”. Ez az öt szám található az 1982-es Krém vinil LP-n.
Nincs nagyobb öröm annál, (mint az említett Egri Jr interjúból megtudtuk), hogy a formáció újabb lemezzel kívánja folytatni Füsti Balogh Gábor életművének bemutatását, amelyen Oláh Kálmán Jr szopránszaxofon játékával helyettesítik majd a rendkívül elfoglalt Subicz Gábort. Fokozott érdeklődéssel várjuk a lemezt és – természetesen az emlékzenekar „élő” fellépéseit is!
TRIBUTE TO FÜSTI BALOGH BAND THE BIG THINGS feat. TONY LAKATOS (Tom-Tom Records)
- Bop-Be (Tony Lakatos)
- Song for My Daughter (Egri János Jr.)
- The Big Things (Füsti Balogh Gábor)
- Abigel (Füsti Balogh Gábor)
- I Woke Up This Morning in Good Mood (Füsti Balogh Gábor)
- Giant Steps (John Coltrane)
- Paper Clip (Füsti Balogh Gábor)
Közreműködnek:
Uher-Győrfi Bálint tenorszaxofon (2, 3, 5, 6, 7)
Subicz Gábor trombita, szárnykürt (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Egri János Jr. zongora (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)
Egri János nagybőgő (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Pecek Lakatos András (1, 2, 3, 4, 5, 6)
Vendég: Tony Lakatos (1, 2, 4)