
Gőz László harsonaművész, a Budapest Music Center alapítója, tulajdonosa. A cégvezetés, koncertszervezés, lemezkiadás mellett gyakran lép színpadra is, és kiemelten támogatja a kortárs, improvizatív zenét. Legutóbb kollégám az Opus Jazz Clubban tartott felemelő triókoncertjükről írt.
A harsonázás mellett Gőz László más különleges, ritka fúvós hangszereken is muzsikál, sőt az erősítők is kulcsszerepet játszanak egy-egy fellépése során. Ezekről az alábbi interjúban mesélt részletesen.
Milyen hangszereid vannak? Mióta játszol rajtuk, mikor (hol) vetted őket?
Az első hangszeremet Édesanyám vette 1972-ben Budapesten, egy B And H Besson tenor harsona volt. Közel 15 évig játszottam rajta, majd később elajándékoztam egyik tanítványomnak.
Ezt követően a 90-es években hosszú ideig 2 francia hangszert fogyasztottam el, mindkettő Courtois márkájú volt.
2014-ben vettem az osztrák Schagerl cégtől a basszustrombitámat és egy harsonát. Ezek már mesterhangszerek, de mindkettő lecsavarható tölcsérű, és én mindig tölcsér nélkül játszom rajtuk, nagyon finom puha barokk harsona hangjuk van. A basszustrombitámon ellenben használok egy kis trükköt. A nyálkieresztő csapocskát kifúrtam, és rákötöttem egy kis zsinórt, amivel a csapot játék közben ki tudom nyitni. Ezáltal a hangszer lyukas lesz, elveszíti a felhangrendszert, bizonytalanná válik az intonálás, és nagyon levegős lesz a hang. Ezt a trükköt alkalmazom a hangvégeknél, egy intenzív rekesz vibrátóval, és ettől lesz olyan hangja, mint az örmény duduknak vagy a sófárnak.
A kagylókat az ESP Group idején szereztem be, mert láttam egy videót, ahol Steve Turre játszott rajta, és nagyon megtetszett a hangja. Volt a körúton egy ásványszaküzlet, aminek a tulajdonosa édesapám jó barátja volt, és Ő szerezte be a legkülönösebb fajta kagylókat, amik ki voltak már tisztítva, de a végét le kellett fűrészelni. Így lett vagy 10 különböző méretű és hangolású kagylóm.
A furulyák mindig izgattak, de azon belül is inkább a tilinkók. Ezeknek a hangszereknek a hosszúsága adja meg a hangmagasságát, és felhangra épülnek, ráadásul egy bizonyos fújástechnikával két hangot is meg lehet rajta egyidőben szólaltatni. Csodálatosan tiszta hangú ez a hangszer, nincsenek rajta lyukak, de a hangszer hangmagassága mégis befolyásolható a tilinkó csövének végén az ujjak segítségével. Negyed és félhangok csodálatosan szólnak és dallamot is lehet rajtuk játszani. Van sok más fafúvós hangszerem, furulyák, klarinét (egy francia kis klarinét), Fujara, indiai fuvola stb.
Ami még a hangszereimhez tartozó és állandóan használt eszközök, azok a szordínók, ezekből is van sokféle, nagyon szeretem váltogatni őket.
Mi számodra a legfontosabb egy hangszer megvásárlásánál? Miért választottad ezeket a hangszereidet? Mikor döntesz úgy, hogy lecseréled?
Hát, egyrészt ezek a rézből vagy fémötvözetből készült hangszerek elöregednek, másrészt a hangszerkészítők fejlesztésének köszönhetően, mindig van új. Így szembesültem azzal, hogy bár volt már egy basszustrombitám, de az egy úgynevezett menethangszer volt, meg se közelítette a mostanit. Ez a hangszerem egészen különleges. Ugyanígy a Schagerl harsona is, egészen elképesztő hangja van.
Mivel évek óta mindig erősítéssel játszom, ebben is elég makacs elképzelésem van. Két egyforma akusztikus gitárnak készült AER kis combo erősítővel játszom, így sztereóban hallom magam, és 2 pedal-boardom van.
Az effektek 60%-a Eventide. Ezekkel utazom mindenhova, Kínától Amerikáig, mert ebben ugyanolyan finnyás vagyok, mint a gitárosok - és ha nem azt hallom, amit szeretnék, akkor az nagyon zavar.
Fotó: Sztraka Ferenc, Irk Réka
Jazzponthu Kulturális Alapítvány (adószám: 19345684-1-43)
Pontos leírást ITT talál.