![footer-logo.png](/images/demo/logos/footer-logo.png)
Ahogy minden verseny, úgy ez a zenei verseny sem igazságos, hiszen a sok nagyszerű jelentkezőből csak hatot választott ki a zsűri, akiknek lehetőségük van nagyobb közönség előtt bemutatkozniuk. Természetesen azok se csüggedjenek, akik nem jutottak be, hiszen van ezer más alkalom, ahol megmutathatják maguk. Ezúttal azonban a hat zenekar koncertjét a közönség egyrészt a Müpa Fesztivál termében, másrészt online, Youtube felületen is követhette, ami már első nap közel telt házat hozott a két formációnak, a Youtube-on pedig 50-100 fő figyelte a koncerteket.
A magas színvonal garantált volt. Aki egy kicsit is figyeli a Jazz.hu beszámolóit, több ismert névvel találkozhatott a fellépő tagok felsorolásakor. Többen más versenyeken lettek díjazottak, de pár zenésznek nem ez az első fellépése a tehetségkutatón.
Mielőtt rátérnék a pénteki produkciókra, hadd hívjam fel a figyelmet, hogy szombaton és vasárnap ugyancsak fél 5-től várják a zenekarok a közönséget. Érdemes időben érkezni, mert ez volt az első eset, hogy majdnem teltházas volt a pénteki nap már a kezdetkor, a hétvégén mindig sokkal többen szoktak megjelenni a délutáni koncerteken. Szavazni ITT lehet február 9-én este fél 8-ig.
Ezúttal is JazzKovács László, a Jazzy műsorvezetője volt és lesz is a házigazda, aki nemcsak felkonferálja a zenekarokat, hanem kicsit közelebb hozza őket a közönséghez azzal, hogy néhány perc erejéig interjút készít velük a koncertjük végén.
A zsűri tagjai: a zsűri elnöke Fekete-Kovács Kornél zeneszerző, trombitaművész, karmester, a Modern Art Orchestra alapítója és művészeti vezetője, Bércesi Barbara, a Müpa jazzprogramjainak szerkesztője, Borbély Mihály klarinét- és szaxofonművész, Steve Rubie, a londoni 606 Klub tulajdonos-vezetője, Sébastien Doviane, a francia TSF Jazz rádió szerkesztő-műsorvezetője és a párizsi Duc des Lombards klub műsorszerkesztője, Szabó Dániel zongoraművész-zeneszerző, valamint a brüsszeli promóter, programfelelős és menedzser, Lynn Dewitte.
Borbély Mihály, Bércesi Barbara, Szabó Dániel (jobbulást kívánunk Fekete-Kovács Kornélnak).
A pénteki nap első fellépője a Lukács Márton Trió volt, akik friss, fiatalos zenével érkeztek. Az erdélyi születésű Márton már több versenyen is remekül szerepelt, tavaly készült vele interjú az új lemeze kapcsán.
Zeneszerzést tanult a Zeneakadémia Jazz Tanszékén, és 2023-ban a magyar zeneszerzőversenyen a harmadik lett, ugyanabban évben Langnauban első. Bár az ismertetőjében a Müpa azt írta, hogy 2023-ban az Ineffable zenekarral fellépett a tehetségkutatójukon, ez nem igaz, mert épp előtte lépett ki a zenekarból, és akkor már Pál Zsigmond ült a zongoránál.
Ezúttal a zenekarának tagjai voltak: Szabó Kristóf basszusgitáron játszott, Siklós Kornél maradt az eredeti trióból a dobok mögött. Saját kompozíciók hangzottak el a lemezükről és új dalok is a repertoárba kerültek. Minden kompozíció sodró, lüktető, néhol swinges, erősen elektronikára épülő volt, olyan igazán mai hangzást hallhattunk, időnként tempóváltásokkal. Nekem meglepetést okozott, hogy elektromos zongora hangot hallhattunk a Steinway-en, miközben onnét, ahol ültem semmilyen kütyüt, effekt pedált nem lehetett látni. Nagyon jó drive-ja volt a számoknak, és igaz nagyrészt zongora-centrikus darabok hangzottak el, de a ritmusszekció is időnként megcsillogtatta improvizációs képességeit.
Amit kevésbé éreztem, az az interakció, mindannyian magas színvonalú játékot mutattak be, de nem volt az a játékosság, felelgetés, az öröm egy-egy jól sikerült impró után, ami a közönséget is közelebb hozza a fellépőkhöz. A zenekar pár percet csúszott az idővel, így a szünetben történő értékelés is elhúzódott.
A második fellépő a Négyessy Barnabás Quartet volt, akik részben a budapesti jazzéletben jól ismert tagokból, részben Ausztriában, Hollandiában élő fiatalokból állt.
A ritmusszekció bőgőse, Barakonyi Brúnó még a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem padjait koptatja, Fábry Adonisz pedig már saját útját járja, számtalan zenekar dobosa, ám a játékuk teljes összehangot mutatott, azt hiszem, nem először játszottak együtt.
A zongorista Lachegyi Máté Amszterdamban tanult, majd azóta hol itthon, hol Hollandiában játszik, hol jazzt, hol klasszikus zenét zongorázik.
A zenekarvezető Négyessy Barnabás nemrég vívott ki magának ismertséget itthon, a múlt év februárjában különdíjat kapott az első Babos gitárversenyen.
Miközben ez a zenekar is hasonlóan sodró zenét játszott, mint az előző, de a lélek, az egymásra figyelés jobban jelen volt, olykor melankolikus, máskor ritmikus világ váltogatta egymást. Ezúttal is a zenekarvezető volt a főszereplő, de sok gyönyörű improvizációt hallhattunk Mátétól is. A szerzemények saját kompozíciók voltak, de pontosan nem tudtuk meg, hogy mind Barnabásé vagy esetleg Lachegyi Mátétól is hangzott el dal. Két kakukktojás volt a végén, Charlie Chaplintől a „Smile” című filmzenéje, amely rengeteg híresebbnél híresebb feldolgozást élt meg. Barnabásék egy másik adaptációt is átnyújtottak a közönségnek, ami egy szép szólóval kezdődött. Bartók Béla Tizenöt magyar parasztdal „Allegro” motívumára épülő kompozíciójuk, melyeket a zeneszerző 1914 és 18 között gyűjtött össze. Ez a dal különleges feldolgozásban csúcsosodott ki, amiben a bőgőszóló mellett a zenekar többi tagja ütemre tapsolt, ami talán a táncra utalt. Emlékezetes zárása volt a fellépésüknek.
Értékelem, hogy Barnabás köszöntötte a külföldi zsűritagokat, és a közönség soraiban ülő külföldieket.
Az esti koncertre, a Várallyay Petra lemezbemutatóra sajnos nem tudtam maradni, mert várt a kötelesség a Budapest Jazz Clubban, de a kollégám küldött arról is fotót.
Nem tudom, hogy szándékosan válogatták-e úgy össze a szervezők a fiatalok formációit, hogy pénteken két hasonló zenét játszó zenekar lépett fel, szombaton Hárs Róza énekesnő lesz a közös pont a két zenekar életében, majd vasárnap Fazekas Tamás dobos fog duplázni, vagy ez a véletlen műve volt.
Mindenesetre az erős kezdés után, kíváncsian várjuk a mai két formációt, akik fél 5-kor kezedenek. Este fél 9-kor egy újabb tehetség, a zongorista Gerlóczy Zsigmond és a francia gitáros, Antoine Boyer közös fellépését élvezheti a közönség.
Köszönjük a segítséget a Müpa munkatársainak!
Szombati koncertek:
Horváth Balázs Quartet: Horváth Balázs - zongora, Suke Sándor - nagybőgő, Szigeti Mátyás - dob, Hárs Róza - ének;
Tilia: Hárs Róza - ének, Sikos Dániel - billentyűs hangszerek, Nagy-Czirok Csaba - szaxofon, fuvola, Kolozsi Soma - basszusgitár, Horváth Máté - dob
Vasárnapi koncertek:
Dilladelphia: Fazekas Tamás - dob, Fehér Fábió - gitár, Horváth Albert - billentyűs hangszerek, Siklai István - basszusgitár;
Horváth Szabolcs Quartet: Horváth Szabolcs - zongora, Korbeli Ferenc - gitár, Vörös Zsolt - basszusgitár, Fazekas Tamás - dob
Müpa, 2025. február 7.
Fotó: Sztraka Ferenc
Jazzponthu Kulturális Alapítvány (adószám: 19345684-1-43)
Pontos leírást ITT talál.