fbpx

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem félévi vizsga – 2. nap // 2025

2025. január 17.

Idén már január közepére lezajlottak a Zeneakadémia Jazz Tanszékének félévi vizsgái. Az egyetem big band bemutatókoncertjére kaptunk meghívást, de utána sok értékes produkciót láttunk kollégámmal, Sztraka Ferenccel.

A tanszékvezető, Bacsó Kristóf kérése szerint, nem sokat fogok írni a rendkívül tehetséges diákokról, csak azokat említem meg, akiket már láttam más koncerteken, akár a saját szervezésűeken, akár egyéb koncerthelyszínen, vagy a kollégáim már írtak róluk.

A kicsit fáradtan, melankolikusan induló hétfői vizsgakoncertek után, másnap egy óriási lökést adott a napnak a big band koncertje, amire sokan voltak kíváncsiak még a kedd koradélutáni időpont ellenére is. A lassan 40 éve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, majd Egyetemen tanító László Attila vezette nagyzenekar igazán kitett magáért. Az egyórás műsorba öt jól ismert kompozíció fért bele. Miután a rézfúvós utánpótlás kicsit akadozik, így profi zenészekkel kiegészülve profi hangzást hallhatott a közönség.

Egyetlen egy fiatal trombitás, Hammer Gábor játszott a big band trombitaszekciójában, a többiek mind valamelyik nagy big band tagjai voltak, de két tanár is helyet foglalt a székeken: Subicz Gábor, Hámori János, Bukovinszki Balázs – trombita, Friedrich Károly, Csapó Krisztián, Szögi István, Tompa Ábel – harsona. Amennyire kevés a rezes, olyan sok a szaxofonos, ráadásul már most látható, hogy tehetségesek, így ezzel a szekcióval nem volt gondja a tanár úrnak. A szaxofonosok sora így alakult: Osvalda Tibor, Balogh Máté, Nagy-Czirok Csaba, Nagy Martin és baritonszaxofonon Gergely Edvárd.
A ritmusszekció változatosan alakult: a zongoránál Horváth Balázs, Tim Smith és Péch Lóránt, a basszusgitárnál, illetve bőgőnél Vörös Zsolt és Jákli Zsófi cserélgették egymást. Gitáron Dékány Dániel és Csányi András, dobon Mészáros Magor játszott. Ezúttal nem működött közre énekes.

Idén egy női hangszeres zenész is bekerült a big bandbe, ami nagyon ritka. Az utóbbi években az egyetemi big bandben játszott Holb Alexandra dobon, Hudák Zsófia bőgőn, anno, évekkel ezelőtt pedig Varga Nóri harsonán. Nem jobb a hazai nagy big bandekben sem a női fellépők aránya. Megkérdeztem a Modern Art Orchestra és a Budapest Jazz Orchestra vezetőit, kik játszottak náluk az elmúlt években. Köszönöm a gyors válaszukat, amiből kiderült, hogy a MAO-ban szaxofonozott - az inkább klasszikus zenében ismertséget szerzett - Seleljo Erzsébet. A BJO-ban pedig Jasna Jovićević altszaxofonon, Urbán Orsi baritonszaxofonon, Warnusz Zsuzsa zongorán helyettesített, állandó tagja nem volt még női jazz-zenész. A keddi nap mindkét hangszeres jazz-zenésznek tanuló hölgyet hallhatta a közönség, Jákli Zsófit a big bandben, Bódás Zsuzsannát második fellépőként. Talán nem csak a magam nevében nyilatkozhatom úgy, hogy remek előadást nyújtottak.
Azt hiszem, aki valaha játszott nagyzenekarban, az csak megerősíteni tudja a következőket, hogy óriási összekovácsoló ereje van egy ekkora zenekarnak és hogy egy életre szóló élményt nyújt nemcsak a közönségnek, hanem a zenekar tagjainak is.

A big band muzsika meghatározó feldolgozásai hangzottak el kedden olyan zeneszerzőktől, mint Thad Jones, Horace Silver, Dizzy Gillespie, Joey Calderazzo vagy Bronislau Kaper, Ned Washington.

 Szólót játszottak: Osvalda Tibor, Balogh Máté, Hammer Gábor, Subicz Gábor, Péch Lóránt, Csapó Krisztián

Az amerikai trombitás, zeneszerző, Thad Jones rezesekre támaszkodó, „Big Dipper” című blues-ával kezdték a műsort, amiben rögtön egy elsős bemutatkozását hallgathattuk meg, az altos Balogh Máté, Adderley stílusában szólt hozzá az elhangzottakhoz, őt a profi Subicz Gábor követte, majd Osvalda Tibor kapcsolódott be tenorszaxofonon.

Másodikként Joey Calderazzo (arr. Alan Baylock) „Midnight Voyage” című dalát adták elő, amit szaxofonosának, Michael Breckernek írt 1996-ban, ezúttal viszont a big bandre feldolgozott változatát játszották, amiben ismét Osvalda Tibor szólózott.

A következő dal nem könnyű, gyors ritmusú „Things to Come” volt Dizzy Gillespie-Gil Fuller párostól, amely előtt László Attila elmondta, hogy az arranzsot Gordon Goodwin írta, aki számtalan jobbnál jobb zenét hangszerelt, és akinek a feldolgozásai nagyon fontosak a big bandek életében, különösen az egyetemi zenekarok tudnak belőlük sokat tanulni. Az első szólót szaxofonon Balogh Máté játszotta, és ezúttal sem hazudtolta meg magát, talán ennyi hangot senkitől nem hallottam fújni egy szóló alatt big band koncerten, majd Péch Lóránt zongorán követte röviden, akinek a legifjabb trombitás, Hammer Gábor járt a nyomában, akit a teljes trombita szekció egészített ki.

Maynard Ferguson által lett híres a következő Bronislau Kaper és Ned Washington szerzemény, az „On Green Dolphin Street”, amit a zenekar ezúttal Michael Abene hangszerelésében játszott. Osvalda Tibor kapott ismét szólószerepet, majd végre egy harsona szóló is elhangzott Csapó Krisztiántól.

Utolsó számként a jazz-zongorista, zeneszerző, Horace Silver egyik legismertebb dalát, aminek a címe a saját nevének fordítottja, és ami dúr és a moll hangnemek között váltogat, a hol swing, hol latin és funky elemeket is tartalmazó „Ecaroh”-ot játszották el Rob McConnell feldolgozásában. Péch Lóránt és Csapó Krisztián szólóit hallhatta a közönség. Én még kíváncsi lettem volna Nagy-Czirok Csaba szólójára is, aki két hete játszott együtt Nagy Jancsa zenekarával egész kiemelkedő teljesítményt nyújtva, de Nagy Martin altszaxofonozását és Gergely Edvárd baritonját is meghallgattam volna, aki másnap elementáris duót alkotott a bőgős Gyányi Tamással a Hárs Róza sextetben.
Köszönjük a remek előadást és további jó munkát és koncertezést kívánok az egyetem big bandjének!

A keddi nap további koncertjei nagyon jó hangulatban teltek, amivel magas színvonal is együtt járt. Sok érdekes produkciót hallhattunk, akár a fantasztikus, különleges és kristálytiszta hangú énekesnőkkel alkotott formációktól, de az utolsó két zenekar énekesek nélkül is elhozta a varázslatot a közönségnek. A két énekesnő, Moldovai Dóra és Lazsádi Kata ismét egy újabb arcát mutatta be, de az igényesség ugyanúgy megmaradt, mint az októberi és decemberi koncertjükön Elek Istvánnal és Pataj Györggyel alkotott formációkban.
A két utolsó quartet produkciója színpadra termett. Az első quartet négy zenészéből ketten ismerősek voltak eddig is. Horváth Szabolcs zongorista az év elején kapta meg a MagyarJazz Díjat, de ő már előtte is bizonyított több versenyen. Szigeti Mátyás dobos pedig az érdi jazzfesztiválon volt a Moldovai Dóra-Horváth Szabolcs Quartet tagja, aki a pár hónap alatt óriási fejlődésen van túl, köszönhetően a tanárainak és a szorgalmának. A bőgős Vajda Gergely még a Bartók Konziba jár, de több zenekarban is helyettesített. A gitáros Kálmánchelyi Levente előző nap szerepelt egy másik együttesben a bemutatóvizsgán, de mintha kicserélték volna keddre, akkora különbség volt a két nap előadásában. Nagyon jól szóltak együtt, és mindannyiuknak kitűnő szólóik voltak. Az külön dicséretre méltó, hogy Chick Coreától a "Long Fall" számot egy Youtube videóról kottázták le és tanulták meg. Nagyon remélem, hogy március 28-án ez is el fog hangzani a Horváth Szabolcs Quartet koncertjén a Budapest Jazz Clubban.

A másik zenekar ugyancsak jazz-rock felé hajló zenét játszott, de inkább a 70-es, 80-as évek „feeling”-jét hozta vissza, míg az első a modernebb irányzatok felé húzott.
A Kalmár Botond zongorista, Pongrácz Benedek gitáros, Vörös Zsolt basszusgitáros és Siklós Kornél dobos alkotta kvartettből csak a tehetséges Vörös Zsoltot ismertem, aki több Harmóniás Csillagvizsgálón és szeptemberben az Érdi Jazz Fesztiválon is részt vett. Egy versenyen biztos nyertek volna, mert az utolsó fellépőként nyújtottak fantasztikus, nehezen felejthető előadást. Ők is, ahogy az előző zenekar, mind összmunkában, mind egyénileg is olyan koncertet adtak, ami élmény számban ment. Az energia, a lüktetés, a drive remekül eljutott a közönséghez.

Sok sikert és további szorgalmat, kíváncsiságot kívánok minden diáknak! A felkészítő tanároknak és a tantárgyakat tanító oktatóknak is óriási gratuláció, jó látni a diákok fejlődését félévről félévre!
A BJC hangtechnikusának, Novák Marcinak köszönjük a remek hangot és fényt!

 


Bolyki Barnabás – jazzének, Horváth Botond – jazzgitár, Arató Illés – jazzdob, Barakonyi Brúnó – jazzbőgő, Péch Lóránt József - jazz-zeneszerzés
Felkészítő tanár: Ávéd János

 


Bódás Zsuzsanna - jazz-zeneszerző, Bagi Bálint - jazzgitár, Osvalda Tibor - jazzszaxofon, Barakonyi Brúnó – jazzbőgő, Arató Illés – jazzdob
Felkészítő tanár: Elek István

 


Moldovai Dóra - jazzének, Drozdik Sándor - jazz-zongora, Papp Milán – jazzgitár, Barakonyi Brúnó – jazzbőgő, Szász-Zakariás Róbert – jazzdob
Felkészítő tanár: Tálas Áron

 


Lazsádi Katalin – jazzének, Banga Dániel - jazz-zongora, Kovács Miklós – jazzgitár, Vajda Gergely – jazzbőgő (Konzi), Szász-Zakariás Róbert – jazzdob
Felkészítő tanár: Tálas Áron

 


Horváth Szabolcs - jazz-zongora, Kálmánchelyi Levente – jazzgitár, Szigeti Mátyás – jazzdob, Vajda Gergely – jazzbőgő
Felkészítő tanár: Tálas Áron

 


Kalmár Botond - jazz-zongora, Pongrácz Benedek – jazzgitár, Vörös Zsolt – jazzbasszusgitár, Siklós Kornél – jazzdob
Felkészítő tanár: Tálas Áron

 

 

Budapest Jazz Club, 2025. január 14.

 Fotó: Irk Réka, Sztraka Ferenc (köszönet a segítségért!)

 

 

 

 

 

Jazz koncertek - Jazz Concerts in Hungary

H K Sze Cs P Szo V
5
19
27
28
29
30
31
© 2019-24 MagyarJazz / Jazz.hu szakmai jazzportál, szeretett műfajunk, a JAZZ szolgálatában. All Rights Reserved. • Készítette és kiadásért felelős személy: Irk Réka • Kiadó: Jazzponthu Kulturális Alapítvány • 1122 Budapest, Maros u. 28. • Adószám: 19345684-1-43
Az alapítványnak adományt az alábbi bankszámlára köszönettel fogadjuk: 10700770-73692180-51100005