A Klub a maga által megalkotott hagyományoknak megfelelően 2025. január 4-én is ingyenes, nívós, igazi jazzkoncerttel várta a közönségét. Mármost a nívós és az ingyenes fogalom együttes alkalmazása sem tipikus mostanság, így külön köszönet a klubnak ezért a szép gesztusért is.
Szintén a hagyományokhoz tartozik, miszerint az ünnepi estén több zenekar is fellép, így történt ezúttal is. A választékbővítés mindig hasznos, egy estén három különböző zenei világot is hallhattunk.
Elsőként az erre az alkalomra felbruttósított Nagy János Trió lépett színpadra, kvintett formációban, amit a Harmónia Jazzműhely szervezett. A Harmónia Jazzműhely már 2009 óta szervezi a pénteki jazzkoncerteket a klubban, amit negyedévenként egy Csillagvizsgálóval bővítenek, ahol fiatal tehetségek mutatkoznak be. Ezen a koncerten a szaxofonos jazz-csillagvizsgálón kitűnt Nagy-Czirok Csaba játszott vendégként.
Jancsáék ezúttal az Unreal Book című, 2024-ben megjelent új albumukon hallható kompozíciókból válogattak, szerintem teljes sikerrel. Mainstream jazzt hallhattunk igazi dögös improvizációkkal, jó volt a kohézió végig.
Frankie Látó fülbemászó, gyönyörűen díszített szólói igazán jól illettek Jancsa nagy harmóniai spektrumot átívelő zongorázásához, de az ifjú Nagy-Czirok Csaba is jókat fújt végig.
Jancsa kisebbik fia, Milán a géniusz Jaco Pastorius által a semmiből megalkotott szellemiséget képviselte. A basszusgitár is JP hangzására emlékeztetett, tetszett Milán játéka. Joubert Flóra az őrá jellemző koncentráltsággal kísért, szépen díszítette a többiek zenei gondolatait.
Nagy János Trió:
Nagy János – zongora
Frankie Látó – hegedű
Joubert Flóra – dob
Vendégek:
Nagy-Czirok Csaba – alt- és tenorszaxofon
Nagy Milán - basszusgitár
A szünet után Balázs József Quintet fokozta a hangulatot nagyszerű zenéjükkel.
Az első szám, amit játszottak, Balázs Józsi „About Monk” című szerzeménye volt. Nem tudom, Józsi fizikailag hol tartózkodott, amikor komponálta ezt a zenét, de gyanítom, valahol Kelet-Európában. Csak mert ha történetesen New York Cityben a 47-55 West 28th Streeten, azaz a Tin Pan Alley-n íródott volna ez a szám, akkor most standard lenne és össze-vissza játszanák a négy égtáj felé, annyira jó. Józsit, illetve Józsiékat ismervén, természetesen az egész, nyugodtan All Starsnak mondható zenekar rendesen odatette magát itt és az egész koncerten is. Az eredeti kvintetthez vendégként a második számtól Molnár Enikő csatlakozott még.
A koncert időkorlát miatt szűkre szabott további részében már az „eredeti” standardek mentek, igazi békebeli, forró jazz szólt végig, az All Stars felálláshoz méltó komoly, ízes szólókkal, nagy érzésekkel. Nekem külön öröm volt jó pár év után Czvikovszky Gábort és mély, gondolatébresztő játékát ismét hallani.
Balázs József Quintet:
Balázs József – zongora
Czvikovszky Gábor – trombita
Zana Zoltán – tenorszaxofon
Lakatos Pecek Krisztián – nagybőgő
Balázs Elemér – dob
Vendég:
Molnár Enikő – ének
A műsor:
- Balázs József: About Monk
- Benny Golson: Whisper Not
- Richard Rogers & Oscar Hammerstein II: My Favorite Things
- Miles Davis: Four
- Riz Ortolani & Nino Oliviero: More (a Mondo Cane című filmből)
- Thelonious Monk: In Walked Bud
A ráadás szám után további – első – ráadásként érkezett a BJC külsőleg impozáns, némileg Bauhaus stílusjegyeket felvonultató születésnapi tortája, amit a színpad előtt vertek csapra és osztogatták szét a közönség tagjainak. Az egész este számomra egyetlen negatívuma, hogy a tortatészta meglehetősen száraz volt, de aztán arra gondoltam, hogy a ma esti zene, a szólók mind-mind teli voltak zamattal, ízekkel, akkor már inkább a torta legyen ingerszegény.
A nagy tortászat mellett nem mellékesen a BJC hangulatos, fenti galériáján, közkeletű helyi szlengben: a „Jam-en” elindult Hász Eszter zenekarának koncertje is.
Sajnos kötve voltam időben, így szomorúan kihagytam ezt a koncertet, de remélem, hamarosan újból meghallgathatom Eszteréket.
A felállásuk:
Hász Eszter – ének
Horváth Albert - zongora,
Bartók Vince - basszusgitár,
Jónás Fülöp - dob
Kívánunk még sok születésnapot BJC!
Budapest Jazz Club, 2025. január 3.
Fotó: Sztraka Ferenc