A program nyitányaként egy új belvárosi jazzklub nyitásáról, valamint a jövő évben jubiláló nagykanizsai jazzfesztivál megrendezésének lehetőségeiről esett szó. A kerekasztal-beszélgetés során elhangzott, hogy egy havi rendszerességgel működő belvárosi jazzklubra is lenne igény. Abban a beszélgetés résztvevői mindannyian egyetértettek, hogy széleskörű városi összefogással megvalósítható lehet a jubileumi nemzetközi jazzfesztivál Nagykanizsán 2023-ban.
A koncertre érkezőket elsőként Halmos Ildikó a Nagykanizsai Honvéd Kaszinó vezetője köszöntötte, majd Halász Gyula a Magyar Jazz Szövetség tagja szólt az egybegyűltekhez. Amint az elhangzott, kettős apropója is van a Coltrane Legacy koncertjének. Az első A Magyar Jazz Ünnepe, amelyet fontosnak tartottak a szervezők Budapesten kívül is megünnepelni. A másik ok pedig a Nagykanizsai Jazz Klub működéséhez kötődik, hiszen John Coltrane életútját, hangfelvételeit, lemezeit gyakran bemutatták a klubfoglalkozásokon, többek között dr. Szabados György és dr. Beke Árpád. John Coltrane egy üstökös volt, egy olyan jazzikon, aki számtalan zenészt fordított a jazz irányába, és aki hatalmas zenei örökséget hagyott a következő jazzgenerációk számára. Harmóniai újításai, szoprán-szaxofonjátéka nem csak az avantgarde jazz művelőinek jelenthetnek követendő példát.
E zenei világ jegyében évekkel ezelőtt Orbán György bőgős hozta létre a Coltrane Legacy formációt, ami nem kisebb feladatra vállalkozott, mint hogy a híres amerikai szaxofonos életművéből egy szeletet feldolgoz válogatás formában, illetve ebből merítve saját szerzeményeket is létrehoz, ezzel adózva a Mester emlékének. A mostani koncert egyben egy lemezbemutató is volt. Az együttes célja nem a Coltrane szerzemények szolgai módón való visszaadása – ez persze lehetetlen is lett volna –, hanem a saját szellemiségük szerinti feldolgozása volt. A Nairobi című albumot teljes egészében Oláh Krisztián zongorista hangszerelte. A koncert első darabja az „India” néven ismeretes. Az eredeti felvételen John Coltrane Eric Dolphy basszusklarinétossal, McCoy Tyner zongoristával, Reggie Workman bőgőssel és Elvin Jones dobossal tette felejthetetlenné ezt a szerzeményt. Most Soso Lakatos Sándor altszaxofonos, Molnár Sándor tenorszaxofonos, ifj. Oláh Kálmán szopránszaxofonos, Oláh Krisztián zongorista, Orbán György bőgős és Lakatos Pecek András dobos tolmácsolásában hallottuk az India című szám átdolgozását. A zenei anyagban Orbán György „Nairobi”, míg Oláh Krisztián a „San-Yi-Ka” száma is helyet kapott. Ezek után a „Naima” és a „Brasilia” Coltrane szerzemény hangzott el.
A tomboló siker után a „The Night Has a Thousand Eyes” jazz örökzöld zárta a műsort. Miközben óriási élmény volt ez a koncert – még órákig tudtuk volna hallgatni John Coltrane kompozícióit – többekben hiányérzet támadt. Magukban dörmögve hiányolták a „Mr. P.C.”-t, a „Blue Train”-t, az „Equinox”-ot és a „My Favorite Things”-et, ehhez azonban egy monstre koncert kellett volna. Mindenesetre jó volt hallani Oláh Krisztián, Orbán György és Lakatos Pecek András magabiztos játékát, virtuóz improvizációit. A három szaxofonos, Molnár Sándor, ifj. Oláh Kálmán és Soso Lakatos Sándor remekül játszottak együtt és szólóban maradandó élményt nyújtva.
Nagykanizsa, 2022. április 9.
Fotó: Halász Gyula