A képzőművészeti kiállítások mellett számos koncertnek is helyt adó Bolgár Kulturális Intézet történetében először fordult elő, hogy magyar szerző a bolgár történelem egy ikonikus alakjának állítson emléket. Binder Károly közel 30 perces zeneművében először a bolgár népzene jellegzetes hangszerévé vált kaval, ez a leginkább gyümölcsfából, de a hasonlóan kemény kőrisből is elkészíthető hosszú, ma már három részből összeillesztett hangszer szólalt meg. A felnyitott fedelű zongora húrjai felé fújva hangja a 830 körüli évekbe vitt vissza, amikor a 632-ben alakult első bolgár állam már 200 éve létezett. Ekkor született Naum, kinek pontos születési dátumáról nem kerültek elő feljegyzések, és fiatalkori életéről is keveset tudunk.
Bekapcsolódott a zongora, futamai a nagymoráviai térítő utat idézve, melyre Naum mestereihez, Cirillhez és Metódhoz misszionáriusként csatlakozott 863-ban.Cirill és Metód halála után azonban megmaradt misszionáriustársaival rövid belgrádi tartózkodás után hazatért Bulgáriába, Borisz bolgár cár udvarába. A különleges fújási technikát követelő, nomád hangzású kavalt, az új hangzást hozó szopránszaxofon váltotta. Mint a koncert után megtudtam, a kaval után közvetlenül a szaxofont megfújni embert próbáló, a száj nem mindig engedelmeskedik a gyors átállás alatt. Borbély Mihály természetesen megoldotta a feladatot, és a szopránszaxofon Binder Károly zongorajátéka mellett máris új idők eljövetelét jelezte. Borisz uralkodása alatt a bolgárok felvették a kereszténységet, és ez az állam betagolódott a korabeli keresztény, feudális Európába. Bulgária lett a szláv Európa kulturális központja. 876-ban I. Borisz bolgár cár két óegyházi szláv nyelvű iskolát hozott létre birodalma területén: az egyiket az ország fővárosában Pliszkában, a másikat Ohridban. Naumot először a pliszkai iskola vezetőjévé nevezték ki, majd egy évtized múltán, már az új bolgár cár, I. Simeon alatt 893-tól az ohridi iskola élére került. Ebben a tisztségében fejezte be a cirill ábécé tökéletesítését, mely hamarosan a Bolgár Birodalom hivatalos írásformájává vált. Naum 905-ben az Ohridi-tó partján kolostort építtetett, ott halt meg 910-ben. Halála után az Ortodox Egyház szentté avatta. Ezt az életpályát dolgozta fel Binder Károly Borbély Mihállyal előadott, hétfőn bemutatott művében. Az idők múltával a nagy és erős, kulturálisan is virágzó ország összeomlott, 1396-tól közel ötszáz évig török uralom alá került. Az, hogy ilyen hosszú elnyomás ellenére is megőrizték nyelvüket, vallásukat és kultúrájukat, igen nagy szerepe volt a kolostoroknak, Naum munkásságának. Binder Károly és Borbély Mihály duója erre is emlékeztetett.
A megnyitóról és a koncertről a Duna TV felvételt készített, mely a csütörtökönként jelentkező nemzetiségi magazin, a Rondó (valószínű) jövő heti adásába kerül majd. Aki lemaradna, később a világhálón is visszanézheti.
A szeptember 24-ig nyitva tartó kiállításon 47 művész 52 alkotása – grafikák, tűzzománc, képzőművészet, szobor, textil, ikon, kollázs – látható. Érdemes az Operához közeli, Andrássy út 14. szám alatt található Bolgár Kulturális Intézetbe ellátogatni, és megtekinteni a műveket.
Fotó: Somogyvári Péter
Bolgár Kulturális Intézet, 2021. szeptember 6.