Kollmann Gábor indította a klubot azzal a szándékkal, hogy a már csak az idősebbek emlékeiben jó érzést keltő régi klubhangulatot újra visszahozza a budai művelődési házba.
Eddig is teltházakkal futó BJO-Marczi-klub, az évkezdet megünneplésére különleges műsort tűzött a repertoárjára, melyben az egyik legjobb és csodás hangú énekesnő, Urbán Orsira nagy szerep hárul. Másfél éve Somogyvári Péter számolt be a big band sikeréről, ahol ugyancsak Urbán Orsi és Révész Richárd volt a két vendég.
A szombati Gershwin-estről Urbán Orsit, a BJO-klubról pedig Kollmann Gábort kérdezem.
- Irk Réka / Jazz.hu: A Gershwin repertoár rengeteg zenészt inspirált új dalok megírására. Mit jelent számodra a híres zeneszerző kompozícióinak feldolgozása és előadása.
- Urbán Orsi: Nekem Gershwin a jazzben olyan, mint a komolyzenében Bach vagy Mozart. Etalon, csodálatos, alap, zseniális, mérföldkő stb.
Gyönyörű dallamok és harmóniamenet, kifejező zene, ami akkor egy kapocs lett az európai, klasszikus, ill. szimfonikus zene és az afro-amerikai világ közt.
- Irk Réka / Jazz.hu: Mennyire bonyolult és mennyire előre megírt a forgatókönyve a koncerteteknek? Marad azért improvizációra lehetőséged?
- Urbán Orsi: Big banddel énekelni nagy élmény a hangzás miatt és különleges a zenei anyag miatt. Sokkal több kötöttség van. Előre kész arrangement-ok vannak, nekem is ehhez kell alkalmazkodni. De az előadásban, megfogalmazásban, a témák megformálásában van terem az improvizációra. Kétszer ugyanúgy nem hangzik el így sem. ::)))
- IR / Jazz.hu: Ezen a koncerten csak Gershwin zenéit fogjátok előadni vagy másfelé is elkalandoztok?
- Urbán Orsi: A műsor a születésnapi évfordulója kapcsán született meg, ő előtte tisztelgünk. Csak az ő szerzeményei csendülnek fel, természetesen sokszínű hangszerelésekkel és megformálással.
- IR / Jazz.hu: Kollmann Gábor a kitalálója és megvalósítója a BJO-klubnak. Budán nagyon nehéz valamiért bevonzani jazzkoncertre a közönséget. De nem volt ez mindig így. Neked vannak emlékeid a Marczibányi téren anno működő nagy hírű jazzkoncertekről? Vagy már csak hallomásból tudod te is, hogy milyen sorállások voltak a művház előtt a koncertek napján? Ez közrejátszott abban, hogy pont ezen a helyen tervezted az új jazzklubot létrehozni?
- Kollmann Gábor: Amikor Budapestre költöztem a 90-es évek elején, még működött a klub, itt láttam először élőben Szakcsi Lakatos Bélát, a szólózongorás anyagával. Elsősorban az motivált, hogy lényegesen kevesebb zenei rendezvény kötődik a budai oldalhoz, másrészt a Marczi gárdájával sok mindenben egyezik az ízlésünk, önzetlenül segítenek ötleteim kipróbálásában, színpadra állításában.
- IR / Jazz.hu: Ha jól láttam, nemcsak a big band lép fel ezeken a klubkoncerteken, hanem a zenekar tagjai által működtetett formációk is. Mi az elképzelés a BJO-klubbal kapcsolatban?
- Kollmann Gábor: A BJO működésének 26 éve alatt egy jól körülhatárolható, de ugyanakkor színes palettáját képviseli a jazz-zenének, illetve crossover produkcióiban is következetes. Az egyes művészek is ezeket a sarokpontokat képviselik saját produkcióikban. Egyfajta ízlést, hangulatot, élményt szeretnénk bemutatni a combo-k és a big band által, mely köthető hozzánk. A különlegessége az, hogy ez most egy helyszínen zajlik.
- Irk Réka / Jazz.hu: Eddig milyen formációk léptek fel, és mire számíthat a közönség ezután?
- Kollmann Gábor: A BJO Combo indította a sorozatot, a Kollmann Gábor Quintet és a Schreck Ferenc – Oláh Kálmán Quartet követte, a hétvégi big band koncert után a Pankastic következik a sorban. Lehet, hogy tavasszal a nagy formáció túlsúlyba kerül, szeretnénk Birta Miklós nemrég, a BJO számára komponált anyagát is itt élőben rögzíteni!
Marczi-BJO-klub • Gershwin-est •
Marczibányi Téri Művelődési Központ •
2025. január 11. • 19:00
Fotó: Somogyvári Péter, BJO