fbpx

Lemezajánlók

Tzumo Olah – Gysy Dreams

Simády Béla 2025. április 03.

Oláh Tzumo idén betöltötte a 45-ik életévét. Ez azért érdekes, mert emlékszem arra a 18 éves fiatalemberre, aki Babos Gyula zenekarában (a CD-n „Cumó” néven) ült a billentyűs hangszerek mögött és már akkor érezhető volt, hogy fogunk még hallani róla. Az azóta eltelt időben az álmok valósággá váltak.

Az idén immár 70 éves Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas, érdemes- és kiváló művész pályáját az első próbálkozásai óta követem és nagyra értékelem. Sohasem felejtem el, hogy a Kassák klubban a bőgős Vajda Sándor együttesében tenorozott, mégpedig Fekete István (trombita), Réti János (zongora) és Baló István (dobok) társaságában. Sanyi barátom és társai a modern magyar jazz élharcosai voltak, jómagam pedig abban lehettem segítségükre, hogy kották hiányában a „kagylózásra” kényszerült Sanyi számára a legkiemelkedőbb amerikai LP-ket adtam kölcsön, hogy a repertoárt bővíthessék és a nagy mesterek zenei megoldásait elsajátíthassák.

Magyar jazzlegendák: Szabó Gábor (1936-1982)

Márton Attila 2025. március 21.

A rendkívül gyakori magyar név a múlt század 60-as és 70-es éveiben a zenei világ egyik emblematikus fogalmává vált világszerte. Rövid életű hazánkfia üstökösként tűnt fel, és fényes pályát bejárva hunyt ki. Minden idők leghíresebb magyar jazz-zenésze volt, érdekes, hogy a másik két nemzetközi elismertségre szert tett muzsikus – Zoller Attila és Bacsik Elek – is gitárosok voltak. (Két éve az év végi szavazáson magyar jazzlegendákra is lehet szavazni, akiket az év folyamán bemutatunk kedves olvasóinknak, hogy életben tartsuk emléküket – a szerk.)

A Koncz Kriszta Group debütáló albuma messzire repít és közel hoz: a személyiség legbelső magját utazza körül. Egyszerre köti össze az Univerzum legtávolabbi pontjait fénysebességgel cikázva múlt és jövő között; és van jelen véges-végig valahol a tökéletes középpontban, egy fűszál növekedésének szemlélődő lassúságával reflektálva minden pillanatra a jelenben és minden pillanatban a jelenre. 

ARTEMIS – Arboresque

Pallai Péter 2025. március 08.

A szerkesztőség nevében is szégyellem magam, hogy első alkalommal csak most foglalkozunk érdemben ezzel a csupa nőből álló, nagyszerű zenekarral. A Nemzetközi Nőnap alkalmával előjönni egy ilyen zenekar méltatásával azt a benyomást kelti, mintha a női jazz együttes olyan kuriózum lenne, amelyet csak ilyenkor illik előhúzni a talonból. Kis hazánkban ez sajnos valóban így van még, de az Artemis már a tizedik sikeres évét tapossa. Tény, hogy a nemzetközi tekintélynek örvendő kanadai zongoristanő, Renee Rosnes egy francia producer kérésére a 2016-os Nemzetközi Nőnapra hozta össze a zenekar első inkarnációját és vitte európai turnéra, de ez semmit nem von le a zene értékéből.

Mash – Naked 7

Simády Béla 2025. február 28.

Azzal kezdeném, hogy perzsa származású jazz-zenészről még soha nem hallottam. Persze nem a skatulyába szorítás a lényeges, azaz nem kell valakit mindenáron valamilyen zenei kategóriába sorolni.

Svájcban élő magyar dobosunk a legutóbbi, remekül sikerült „Discovery” című albuma után „Metropolis” címmel elkészítette új lemezét. A címadó szerzemény akár Baselre is utalhat (világvárosnál jelentősen kisebb mérete ellenére), hiszen a Focusyear program a szélrózsa minden irányából érkező, legtehetségesebb jazz-zenészeket ebben a városban gyűjti össze. A felvételen szereplők is itt találkoztak, a francia Charley Rose szaxofonos, az olasz Lorenzo Vitolo billentyűs, Jérémie Krüttli svájci basszusgitáros, és a brazil Fabio Gouvea gitáros. Utóbbi már egy Latin Grammy-díjjal is dicsekedhet, hiszen közreműködött Hermeto Pascoal „Natureza Universal” című albumán, amely 2018-ban a legjobb jazzlemez kategóriában nyert.

Jó munkához idő kell. Nem tudom, hogy létezik-e angol megfelelője ennek a mondásnak, és főleg a veterán szaxofonos ismeri-e, de tény, hogy több mint 100 évig várt - valószínűleg Guiness rekordot döntve - az első önálló lemezének kiadásával, ami a mai napon kerül forgalomba.

Egyre kevesebb lemezkritika jelenik meg hasábjainkon, mivel a hazai piac túl kicsinek bizonyul ahhoz, hogy a külföldi lemezkiadók többsége fizikai változatban elküldje nekünk a termékeit. A terepet ma már a fizetéses megosztók uralják, mint például a Spotify. Munkatársunk, Pallai Péter, aki továbbra is híve a jazz fő áramlatának, amit „jazzes hangzású jazzként” szokott emlegetni, néhány, a Spotifyon fellelhető idei albumra hívja fel a figyelmét a hozzá hasonló ízléssel rendelkezőknek.

Furcsa hírek kaptak szárnyra pár napja, mikor a Jazzfest Budapest kézhez kapott egy levelet, ami az előre egyeztetett koncerteket ignorálta az Erkel Színházban.

Jazz koncertek - Jazz Concerts in Hungary

H K Sze Cs P Szo V
© 2019-24 MagyarJazz / Jazz.hu szakmai jazzportál, szeretett műfajunk, a JAZZ szolgálatában. All Rights Reserved. • Készítette és kiadásért felelős személy: Irk Réka • Kiadó: Jazzponthu Kulturális Alapítvány • 1122 Budapest, Maros u. 28. • Adószám: 19345684-1-43
Az alapítványnak adományt az alábbi bankszámlára köszönettel fogadjuk: 10700770-73692180-51100005