fbpx

Jazzkalandok Dubajban és Abu-Dhabiban

2024. december 19.

Az Egyesült Arab Emírségek óriási fejlődésen ment keresztül. Az 1971-ben alakult állam hét emírségből áll, melyeknek a vezetői nem szabadon választottak, hanem örökös uralkodók. A fiatal államban nemrég indultak jazzklubok, de úgy tűnik, egyre több helyszínen, izgalmas zenékkel várják a külföldi turistákat.

Jazzkalandok Dubaiban

Abu Dhabi

        Abu-Dhabiban nem jutottam el jazzklubba, viszont kicsit sem meglepetés, miután minden lehetséges nagy megmozdulást, legyen az IT, orvosi, gasztronómiai, az országukba csábítanak, hogy a Nemzetközi Jazz Napot 2025-ban az EAE fővárosában fogják megrendezni. Egyelőre úgy tűnik, nincs túl sok jazz helyszín a sivataggal körül vett városban, bár egy neves amerikai egyetem, a Berklee Abu Dhabi már elindította ott a képzését, azonban biztos vagyok abban, hogy április végére, akár egy újabb felhőkarcolót is felhúznak, aminek minden emeletén jazz fog szólni. Múzeum sem volt sok, de már a hatalmas Louvre Abu Dhabi ott áll az öböl partján, és mellette épül a Guggenheim Abu Dhabi.

Jazzkalandok Dubaiban

Dubaj

        Vissza a turisták által közkedvelt modern városba, melynek túl sok múltja nincs, viszont annál nagyobb jövőképe. A rengeteg ázsiai bevándorló szolgálja ki az odaérkező hatalmas, akár üzleti útra érkező, akár turistákból álló embertömeget, de még így is a folyamatos fejlődés a záloga a jómóduknak. Persze a hatalmas olajkészlet sem jön rosszul, viszont erősen készülnek arra, hogy ott maradhassanak a világelitben, ha az egyszer már nem hoz elég bevételt. A helyi lakosság már 10% alá csökkent, így a város olyan, mintha nem is az arab térségben lenne. Manapság a rengeteg orosz turista is fellendíti az ottani forgalmat, az angol mellett ez a legtöbbet hallott (és írt) nyelv a bevásárlóközpontokban.
Az utcán és a mall-okban nem hallottam élő zenét játszó zenészeket, de a hotelekben rendszeresen fellépnek. Természetesen a Burj Kalifát körülölelő csillogás mellett ott vannak a sokemeletes tömbházak, és a zöld bokrokkal, virágokkal szegélyezett 7-8 sávos utak mellett a sivatag.
A városban 3-4 jazzklub üzemel rendszeresen, de közülük egy vagy két olyan hely van, ahol minden nap van jazzkoncert meghatározott tematikával, de ahogy írtam előtte, sok hotelben vannak jazzestek, főleg a hétvégéken.

Jazzkalandok Dubaiban

Jass Lounge

        Az egyik, ha nem a legszebb jazzklub a központban helyezkedik el, ami az első volt a városban. A vezetője Andrea egyenesen a szomszédból, Szerbiából érkezett Dubajba, ahol az ügyvéd és modell karrierjét váltotta le vagy fel a jazzre. A női vezetők elég gyakoriak az arab országban, mert támogatják a nők bevonását a gazdasági és politikai életbe, ezzel is ledöntve az egyik sztereotípiát, ami nem ok nélkül alakult ki a régióról.

A Jass Lounge egy felhőkarcoló földszintjén, az utcáról közelíthető meg. Minden nap más koncertkínálat van, soul, blues, helyi zenészek populárisabb műsora, de szerdán és csütörtökön a saját jazz-zenekaruk zenél mainstream jazzt. Egy este általában két 2x45 perces set-ből áll. Én egy latin jazz estre érkeztem, abból is a korábbira, a fél 8-asra. A második előadás éjjel 11:30-kor kezdődött, amikor amúgy még zsongott a város, akár dugóba is belefuthatott az ember könnyedén a 25 fokos hűvösben. :-)

Jazzkalandok Dubaiban

A klubvezető, Andrea elmondta, hogy egy csokiüzlet volt még a Covid előtt a klub helyén, de a két tulajdonos nagyon szerette a jazzt, ezért végig járták Amerikát, hogy inspirációt gyűjtsenek, és megvalósítsák az első dubaji jazzklubot. Fényűző, apró hely lett a végeredmény, ahova olyan 40 fő fér be, mert itt nem zsúfolták össze a közönséget, ahogy a tengerentúlon. Emiatt viszont az árfekvése lett magasabb, főleg az itthoniakhoz képest, mert az ottani éttermekkel és akár a New York-i, londoni jazz helyszínekkel ekvivalens, a hétvégén a belépő teljes egészében lefogyasztható.

Andrea még elmesélte, hogy semmiféle reklámot, PR-t nem fektettek bele a népszerűsítésbe, a közönség hozta az újabb látogatókat, de lassan, ahogy egyre több jazz helyszín alakul a városban, nekik is hirdetniük kell. Úgy érzi, nagy lökést adott nekik az, hogy egy hónapja betévedt hozzájuk az amerikai énekes, Gregory Porter, aki egy nagy szabású koncertet adott másnap a városban, de olyan szerencséjük volt, hogy náluk is énekelt a helyi zenekarral, ráadásul ezt a koncertjét posztolta a világhálón, nem pedig amire eredetileg érkezett.

Jazzkalandok Dubaiban

A helyi zenekar estjén én pont Abu Dhabiban voltam, így egy latin estre érkeztem, ahol egy kubai trió, a Sincopa Ti lépett fel, és fantasztikus koncertet adott. A hang is remek volt (bár hangtechnikust nem láttam), a zenészek pedig profik. Úgy látszik, a sors úgy hozza, hogy latin jazzesteken veszek részt jazzklubokban szerte a világban, mert a Nagy Almában, a Blue Note-ban is Avisha Cohen kevésbé sikeres „Iroko” projectjét hallgattam meg, és Valenciában is épp egy latin jazzestre sikerült beülni, amiről nem véletlenül nem írtam, mert a helyszín nőkkel való bánásmódja sokkal rosszabb volt, mint amit az arab régió eme részén megtapasztaltam.

Jazzkalandok Dubaiban

A Buena Vista egykori bőgőse, Gilberto Moncada vezette trió (időnként quartet) igazi latin életigenlést csempészett a közönség soraiba. A zongorista Yasiel Saco volt, a dobos Alexander Amoros. A zongorista és a bőgős énekeltek is. Leginkább az ismert Buena Vista Social Club zenéi közül válogattak, és közben a bőgős mesélt a zenékről és a Buena Vistához fűződő kapcsolatáról. Mindhárman képzett zenészek voltak, szenzációs szólókkal tették még izgalmasabbá a koncertet.

Jazzkalandok Dubaiban

Jazzkalandok Dubaiban

Jazzkalandok Dubaiban

Ahogy azt a turisták megszokhatták Dubajban, a jazzklubban is minden kívánságát lesték a vendégnek, és finomabbnál finomabb ételekkel kínáltak. Érdekességképpen, a fenti fotókon látszik, hogy annyira figyeltek minden komponensre a klubban, hogy az étlap is ötletesre sikerült, és minden ital egy-egy híres jazz-zenész daláról kapta a nevét.

Ha nagyon keresek, egy hibát tudok találni a Jass-ben, hogy a légkondit, ami Dubajban alap, minden más helynél alacsonyabb hőfokra állították. Utazási jó tanács, hogy kardigánt vigyen az utazó magával, mert általában 10 fok különbség van a kinti és a benti hőmérséklet között. Ezenkívül viszont az elegáns helyszín és a nagyszerű zenészek koncertje örök emlék marad, épp úgy történt a jazzkaland, ahogy a nagy jazz-könyvben meg van írva. Mindenkinek ajánlom ezt a jazzklubot, aki Dubajban vagy a környéken jár.

 

Dubai csoki Ha már Dubaj, a Dubai csokoládé se maradjon ki a beszámolóból, bár ott nem estek akkora túlzásba egy csoki kapcsán, mint Európában, ami arrafelé teve tejből készül (az itthoni felhozatalt nem ismerem).

 

Jass Lounge, Dubai,  2024. december 7.

Fotó: Irk Réka (mobil)

 

 

Kapcsolódó cikkek: Jazzkalandok New Yorkban – 2/1.

Jazzkalandok New Yorkban – 2/2.

Jazzkalandok Milánóban

Jazzkalandok az Isztrián – New York az Adriára költözött

Jazzkalandok Bécsben

Jazzkalandok Krakkóban

 

 

 

 

Jazz koncertek - Jazz Concerts in Hungary

H K Sze Cs P Szo V
5
19
27
28
29
30
31
© 2019-24 MagyarJazz / Jazz.hu szakmai jazzportál, szeretett műfajunk, a JAZZ szolgálatában. All Rights Reserved. • Készítette és kiadásért felelős személy: Irk Réka • Kiadó: Jazzponthu Kulturális Alapítvány • 1122 Budapest, Maros u. 28. • Adószám: 19345684-1-43
Az alapítványnak adományt az alábbi bankszámlára köszönettel fogadjuk: 10700770-73692180-51100005