A megemlékezés alkalmából városszerte számos rendezvény szerepelt a kínálatban. Terézváros önkormányzata az Eötvös10 szervezésében a Hunyadi téren kora délutántól estig családi programokkal várta az érdeklőket, amelyekbe a Jazzfest Budapest delegáltjai, Mogyoró Kornél és a Budapest Jazz Orchestra Combo révén a jazz is helyet kapott.
Mogyoró Kornél a színpad előtt felállított tucatnyi kongadobhoz hívta a kicsiket és nagyobbakat, de az anyukák és apukák is bátorítást kaptak ütőhangszeres foglalkozásán. Bemelegítéssel kezdődött az ütős technika alapjaiba bevezető óra, Kornél bemutatta, hogy tegyék alkalmassá kezüket, testüket mielőtt használatba vennék a dobokat. Végül felületük körkörös dörzsölésével, simogatásával a kongákat is be kellett melegíteni, és kezdődhetett az elsőként mutatott egyszerű ritmusok leütése. Lassan, aztán mikor az ment egyre gyorsabban. A sikeres gyakorlat után a tanár úr elégedetten szemlélhette a felmutatott piros tenyereket, jöhettek a bonyolultabb ritmusok, mindenki szólózhatott is egyet, és végül egy közös perkálás után minden tanítvány piros tenyérrel, kipirult arccal, boldogan várhatta a következő programokat.
Az EU történetéről, tagországairól feltett kvíz kérdések, majd Méhes Csaba pantomimművész előadása után folytatódott a Budapest Jazzfest jazz matinéja, a BJO kvintettre szűkített formációja a jazz nagy korszakait, főbb állomásait leginkább bemutató standard szerzeményeket játszva vezette végig a hallgatóságot a jazz születésétől napjainkig.
Bevezetőjében Kollmann Gábor elmondta, nem titkolt szándékuk a műfaj népszerűsítése, a Budapest Jazz Orchestra fontos célkitűzése megalakulása óta a jazz-zene megismertetése, megszerettetése, különös tekintettel az ifjúságra, ezzel is gyarapítva a jazzt szerető és hallgató közönséget. A nagyzenekar combo változatában a szaxofonos zenekarvezető mellett a jazztörténet fejezeteit is lényegre törően ismertető Urbán Orsi énekelt, Juhász Attila billentyűzött, Sárkány Sándor bőgőzött, Serei Dániel dobolt.
Az eljátszott darabok előtt Urbán Orsi felvázolta az adott korszakot, mesélt dallam és ritmusvilágáról, meghatározó muzsikusairól. New Orleans, a jazz szülővárosa himnuszaként emlegetett „When the Saints Go Marching In” idézte fel a kezdeteket, és miután eljátszották, fel is tette az első kérdést a közönségnek, amely a korszak leghíresebb zenészére vonatkozott, akivel egyébként 1938-ban a dal egyik leghíresebb felvétele készült. Louis Armstrong nem okozott sok fejtörést, a leggyorsabb helyes választ adó jutalmul egy cd-t kapott.
A koncertet hasonló interaktív módon folytatva hol Urbán Orsi, hol Kollmann Gábor avatott be a korszak ismertetőkbe ügyesen beleszőtt kulisszatitkokba, érthetően magyarázva az improvizáció szerepét, szemléletesen mutattak be egy dallamot különböző ritmusokban előadva, és közben sok érdekességet megtudhattunk az emblematikus zenészekről is. A jazztörténeti utazásban a táncolható jazz, a swing után jött a tánctermekből a pódiumra lépő bebop bemutatója, Charlie Parker és persze a „Donna Lee”, Dizzy Gillespie, majd a Bossa Nova, a latin vonulat, Gilberto, Jobim, Stan Getz, a free jazzt érthető okokból kihagyva, a hard bop, Miles Davis és végül egy nagyot ugorva ízelítőt kaptunk a jazz rockból, a fúziós zenéből. Amennyi az időbe belefért, kicsiket, nagyokat, kezdőket és feketeöveseket egyaránt végig lekötő, nagyszerű összeállítást kaptunk dióhéjban a jazz történetéből. A zenekar gond nélkül idézte fel, és remekül adta vissza a felölelt New Orleanstól fúzióig tartó időszak híres szerzeményeinek hangulatát. A jó ízléssel, értőn válogatott, magas színvonalon megszólaltatott zenék, a szellemesen felvázolt, a főbb állomásokat érintő történeti áttekintés, és az ezekhez kapcsolódó kvíz a célnak megfelelően gyarapította bizonyára a jazzt szerető közönség táborát.
Jazzfest Budapest - Hunyadi tér, 2025. május 10.
Fotó: Somogyvári Péter
Jazzponthu Kulturális Alapítvány (adószám: 19345684-1-43)
Pontos leírást ITT talál.